Всі роботи на сайті "Курсова інфо" є авторськими і призначені  для допомоги у навчанні. Розміщення, тиражування або відтворення матеріалів із сайту на сторонніх ресурсах відстежується та забороняється відповідно до законодавства України про авторське право! 

Геологічна діяльність вітру

 E-mail | Категорія: Контрольні | Перегляди: 2061 |

    дія вітру Контрольна робота з геології "Геологічна діяльність вітру"

Вітер - це рух повітря відносно землі із області високого атмосферного тиску в області низького тиску. При переміщенні повітряні маси з великою силою тиснуть на перепони, які стоять на їх шляху. Чим більша швидкість переміщення, тим більша ця сила. Існує дванадцятибальна шкала Бофорта. 

        Так 3 бали (5 м/с) мають бриз, 8-10 балів (20-25м/с) - буря, 11 балів (30 м/с) - шторм, 12 балів (більше 35 м/с) - ураган. Енергія вітру, який має велику швидкість, велика. На острові Пуерто-Ріко в архіпелазі Великих Антільських островів за декілька годин урагану випало 2,5 млрд. т води у вигляді дощу.

  Типи сильних вітрів. Циклони - це гігантські атмосферні вихори з спадаючим до центру тиском та циркуляцією атмосфери навколо центру в північній півкулі - проти годинникової стрілки, а в південній півкулі - за годинниковою стрілкою. В початковій стадії діаметр цик¬лону сягає 1000 км, а в кінцевій значно більше.

        Тропічні циклони - атмосферні вихори діаметром в декілька сотень кілометрів з центром, який називають «оком», де панує дуже низький тиск та відсутня хмарність. Швидкість вітру в тропічних циклонах сягає 70 м/с і більше. В Атлантиці їх називають ураганами, в західній частині Тихого океану - тайфунами. Поведінка тропічних тайфунів непередбачена, а тому їх іменують жіночими іменами. В провідних країнах світу є центри попере-дження тайфунів. Тропічні тайфуни небезпечні не тільки сильними віт¬рами, а й нагоном морської хвилі, яка змиває все на своєму шляху. 

          Смерчі, які в Європі називають тромбами, а в Америці торнадо, схожі на тропічні циклони, але значно менші їх, не більше 3 км в діаметрі, в середньому 200-300 м. Рух повітря в самому смерчі відбувається від землі по спіралі вверх, з швидкістю на периферії вихору, який досягає швидкості звуку (330 м/с або 1200 км/год), а інколи і перевищує її. Сила смерчу дуже велика. Наприклад, товста дошка пробивається тріскою ніби кулею, без яких-небудь тріщин. Смерчі зароджуються в різних регіонах планети, але найчастіше вони бувають в Америці. 

         Вітер здійснює велика геологічну роботу. Він змінює вигляд Землі руйнуючи породи та мінерали і переносячи їх у інше місце. Крім того, вітер впливає на всі екзогенні процеси. Він переносить вологу, регулює клімат та процеси вивітрювання. Значна роль належить вітру у здійсненні великого кругообігу води. Морські хвилі своїм походженням зобов'язані також вітру.

Вітер виконує руйнівну, транспортуючу та акумулюючу роботу. Руйнівна робота вітру дуже велика. Найбільш інтенсивно руйнуються гірські породи в районах з різко континентальним кліматом, особливо там, де мале або відсутнє рослинне покриття (в пустелях, в горах, на березі моря).

Дефляція - це безпосередня дія вітру на сипкі породи. Існує декілька видів дефляції.

Площинна дефляція діє там, де швидкість вітру велика, а рослинне покриття мале або взагалі знищене людиною. Сильний вітер здуває верхній шар грунту, а інколи і все ґрунтове покриття. Ерозія грунтів приносить великий збиток багатьом країнам світу. Найбільш ефективним засобом боротьби з цим явищем є рослинність, яка в значній мірі стримує дефляцію. Особливо поширена дефляція в пустелях.

Бороздкова дефляція виникає у щілинах, коліях доріг, де з тих чи інших причин розкриті корінні породи і, як правило, різко збільшується швидкість вітру - виникає «протяг». 

Стільникове або комірчасте вивітрювання являє собою вибіркову дефляцію на крутих схилах виходів корінних порід. З них видуваються продукти вивітрювання мінералів та порід, які легко вивітрюються. В породі утворюються впадини в поперечнику від 0,5 до 50 см, які можуть розміщуватись у певному порядку і нагадують бджолині стільники, або хаотичне комірчасте вивітрювання.

Коразія являє собою процес обточування гірських порід та мінералів твердим матеріалом у  вигляді різних уламків, які переносяться повітрям, льодом, водою. Вітрова коразія має велику силу. Вона нагадує піскоструменевий апарат. Мільярди піщинок дряпають гірські породи мільйони років, змінюючи поверхню Землі. Разом з дефляцією та вимірюванням коразія приводить до утворення різних форм окремості

Транспортуюча здатність вітру. Чим більша швидкість вітру, тим більші уламки він може переносити. Вітер з швидкістю 6,5 м/с переносить пилюку та дрібний пісок, а вітер з швидкістю 20 м/с переносить уламки до 5 мм. 

     У штаті Канзас (США) в 1920 році вітром на велику відстань був перенесений будинок початкової школи разом з дітьми та вчителькою. На щастя, всі залишились живими. На початку XX століття був зафіксований випадок перенесення паровоза вітром на декілька десятків метрів. Під дією вітру нерідко з дощами випадають різні предмети, які вітер підняв у повітря.                

           Пилова або піщана буря - це такий же транспортний агент, як і річка. В порівнянні з великою річкою пилова буря - гігант серед потоків, які несуть уламковий матеріал. Ширина такого потоку 300-500 км в порівнянні з 2-3 км ширини великих річок.

       Вітер відіграє також велику акумулюючу роль. Матеріал, який переносить вітер, із зменшенням його швидкості починає осідати на землю. Спочатку це великі уламки, щебінь, пісок, потім - дрібний пісок та пилюка. Найдальше переносяться глинисті частинки. Розвіювання глинистих пустель, пов'язаних з льодовиками, приводять до утворення лесу. 

     Леси - це пилуваті еолові відкладення, які складаються із найдрібніших глинистих частинок кварцу та кальциту з «журавчиками» - вапняковими конкреціями різноманітної форми та з тонкими вертикальними каналами, які є слідами засипаних стовбурців трави. Леси дуже родючі. Як леси, так і лесовидні суглинки в сухому стані добре тримають вертикальні стінки. 

 Література: 

1.     Бакка М.Т.,Ремезова О.О. / Основи геології. Навчальний посібник. – Житомир : Видавництво РВВ ЖІТІ, 1999. – 380 с.

2.     Паранько І.С., Сіворонов А.О., Євтєхов В.Д. Загальна геологія – Кривій Ріг. Вид-во Мінерал, 2003.

3. Свинко Й. М., Сивий М. Я. Геологія: Підручник. - К.: Либідь, 2003. – 480с. 

Калькулятор расчета пеноблоков смотрите на этом ресурсе
Все о каркасном доме можно найти здесь http://stroidom-shop.ru
Как снять комнату в коммунальной квартире смотрите тут comintour.net

Comments: